BMW предупреди за поголем пад на добивката и постави план за заштеда од 14 милијарди долари
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
BMW AG предупреди дека приходите ќе паднат “многу пониско” од минатогодишното ниво и поради тоа ќе започне со план за ефикасност од 12 милијарди евра за да го неутрализираат влијанието на трговските конфликти и невидената потрошувачка на електрични автомобили.
banner_manuАкциите паднаа најмногу од септември, откако германскиот производител на луксузни автомобили во средата објави дека предвремената добивка се очекува да опадне за повеќе од 10% оваа година. БМВ реагира со засилување на програма за заштеда, со планови за отстранување на моделите, намалување на времето за развој за една третина и одржување на работната сила за оваа година.
Слабата перспектива на БМВ е “проблематичен” знак за секторот, откако производителот на автомобили изгледаше подобро од конкурентите со голем број силни нови модели и пазарот на луксузни автомобили во Кина, вели аналитичарот на Бернштајн, Макс Варбертон во свој коментар. “Ова предупредување неизбежно ќе ја зголеми загриженоста за послабите имиња во секторот”.
БМВ веќе минатата недела се соочи со предизвик за годинава, велејќи дека ќе бидат неопходни големи напори за да се надминат скапите префрлања на електричните автомобили и авто-возење, како што се падот на пазарите и растењето на трговските интереси. Автомобилската профитна маргина ќе биде во опсег од 6 до 8% оваа година, под долгорочна цел од 8 до 10%. Главниот финансиски директор Никола Петар додаде дека показателите може да паднат дури и пониско ако се влошат условите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×