Борисов: Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но не може да се случи на наша сметка
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
„Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но не може да се направи на нашасметка, прекројувајќи ја историјата“, изјави премиерот Бојко Борисов по консултативната средбаво организација на претседателотна Бугарија, Румен Радев, на тема „Преглед на билатералните односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија во контекст на резултатите од работењето на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и едукативни прашања и очекуваната покана за влез во Македонија кон ЕУ “.
sresschta-705213-810x0„Комисијата направи многу. Досега имаат направено седум состаноци. Постигната е согласност за многу работи, за кои што пред неколку години никој не помислуваше дека е можно да се постигне договор. Јас секогаш велев, дека до вчера говоревме дека сме народ. Да речеме дека сме братски народи. Нека Скопје да ја запре оваа убиствена војна, затоа што немаме поблиски луѓе и народ. Да ја запреме Северна Македонија на нејзиниот пат, тогаш, ќе биде запишано во историјата дека откако сите 27 земји ја поддржале, точно Бугарија ја попречила. Темата за Западен Балкан се издигна на највисоко ниво. Ние, исто така, сакаме Албанија да се движи заедно Северна Македонија во преговорите. Никогаш сме немале став, и никогаш не сме кажале, дека даваме безусловна поддршка за нивно влегување во ЕУ. Имаме 71 инструмент после тоа, и мислам дека толку се и поглавјата за преговори. Нека престанат да играат со историјата и минатото и да се концентрираат на иднината. Се разбира, ние сме директно заинтересирани за коридорот број 8 во контекст на оваа иднина“, додаде премиерот Борисов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×