Борисов: РСМ е колку Софија, нема ризик, треба да и се даде шанса
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Имаме многу јасен став. Важно е на Балканот, како и за Северна Македонија и Албанија, да им се даде шанса за влез во ЕУ“, изјави за медиумите во Брисел, бугарскиот премиер, Бојко Борисов.

бојко„Неисправноста на тоа ќе биде сериозен удар за народите во овие земји. Северна Македонија е исто толку населена како Софија. мал како европски град. Кој е ризикот? Одеднаш ние покажуваме карактер против нив, не се согласувам “, рече Борисов.

„Најлошиот дел од војната. Големите сили, кои некогаш ќе бидат сфатени како такви, ќе седнат заедно и ќе ја прекинат оваа војна“, рече премиерот за воената акција на Турција во Сирија.

„Не можам да изразам солидарност со Анкара. Отсекогаш сме рекле„ Ефенди, благодарам “, но не можеме да очекуваме поддршка за војната. Луѓето умираат таму“, рече тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×