Бошњаковски: Заев е подготвен за ТВ-дуел со Мицкоски во секое време
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Премиерот Зоран Заев ја прифаќа поканата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за телевизиски дуел, потврдуваат за МИА од Владата.

„Отвореноста е еден од основните принципи според кои работи претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Постојано комуницираме со јавноста на отворен и двонасочен начин, преку одговори и прашања, но и дебати и дуели. Така што, премиерот Зоран Заев е подготвен за ТВ дуел во секое време со Христијан Мицкоски, бидејќи основа на демократијата е отвореноста и подготвеноста да се соочиш со политичките опоненти“, изјави за МИА портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Мицкоски синоќа по седницата на Централниот комитет на партијата го повика Заев да се соочат на телевизија и да дискутираат за преговорите за името.

„Да дискутираме за ова прашање, да може тој да ги информира граѓаните на Република Македонија, за тоа како преговара, за што преговара. Но, и да дискутираме за сите оние фаули што ги прави на полето на економијата, на немањето реформи, во образованието, во здравството, да дискутираме за сите оние погрешни политики што се случуваат оваа измината една година, така што, еве можност да можат граѓаните да видат за каква политичка гарнитура станува збор, а ние, се разбира, да можеме да слушнеме, да видиме, и да ја дознаеме конечно таа лекција која така одамна ја најавуваше, само да можат граѓаните да ја слушнат, па можеби и ќе научиме нешто“, рече Мицкоски.

Тој најави дека ВМРО-ДПМНЕ на 2 јуни во Скопје, пред Владата на Република Македонија, ќе организира народен протест.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×