Божидар Ночев: Семејството Ночеви и нивниот придонес во градежништво, политикатa и архитектурата
Објавено на од во Интервју
Naslovna-FБожидар Ночев e импресивна личност чијашто фамилија има постигнато историски успеси низ поширокиот регион на Балканот, Европа, Азија и Африка. Неговиот дедо, Јордан Ночев, бил еден од организаторите на Илинденското востание во регионот на Прилеп во 1903 година (заедно со нивниот роднина, војводата Пере Тошев) при што за својата револуционерна активност за независна Македонија бил осуден од турските власти на 101 година робија во Дијарбекир. Во нивната куќа во Прилеп два пати преноќувал и лидерот на македонското националноослободително движење, војводата Гоце Делчев, кого дедо му неколку пати тајно пренесувал до Битола.
Татко му, инж. Методија Ночев, меѓу двете светски војни бил лидер на македонските студенти во Белград во борбата за независност на Македонија. Тој бил и Претседател на македонското друштво “Вардар“ при што од политички причини заради своите ставови и активности во борбата за независна Македонија бил два пати затворан во озлогласениот затвор “Главњача“ во Белград. Исто така, татко му во Белград бил познат, ценет и почитуван од страна на лидерите на ВМРО – Димче и Јордан Чкатрови како и од други познати членови на ВМРО. На крајот од војната успева да го спаси својот роден град Прилеп од уништување од страна на германците при што после војната бил еден од корифеите на изградбата на значајни и стратешки објекти во Република Македонија и беше сметан за еден од петте најдобри инжењери на Титовата Југославија.  

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×