Брајан Ектон: Бев голем “Бубалица”
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Brian Acton copyБрајан Ектон
ко-основач н WhtsApp

Работел во Yahoo, па бил одбиен од Facebook. Потоа, заедно со Јан Кум го основаат WhatsApp, стартап, односно апликација за праќање пораки преку мобилен телефон. За неполни пет години, ја продаваат WhatsApp, погодете кому? На Facebook! За 19 милијарди долари! Да видиме што има да каже Брајан Ектон, очигледно паметен инженер и претприемач.

 

 

Да си имаш работа со реклами е депресивно. Не му го правиш некому животот поубав со тоа што ќе направиш рекламите да имаат поголем ефект.

Ние не сакавме да направиме апликација со која што ќе најдете некој чудак и ќе си правите муабет. Не н$ интересира тоа. Ние се грижиме за вашите интимни врски, со блиските луѓе.

Традиционалните SMS пораки се за никаде. Мртва технологија, налик на некаква факс машина од 70-те, што служи како крава молзница за телеком операторите.

Ние сме најнетипичен стартап од Силиконската долина што може да го сретнете. Го формиравме триесет и кусур годишници, се фокусиравме на бизнис одржливост и приходи наместо на брз раст, и речиси цело време бевме инкогнито.

Ние сакаме да знаеме што помалку за нашите корисници. Не го знаеме нивното име, полот…Го дизајниравме нашиот систем да биде што поанонимен. Не сме фокусирани кон реклами, така што не ни требаат бази со лични податоци на луѓето.

За мене особено беше важно да завршам факултет. Во моето семејство јас бев еден од првите со диплома. Ниту мајка ми, ни татко ми немаа завршено факултет

Да, бев голем математички и компјутерски ‘бубалица’. Секогаш ме привлекуваше схоластичката страна на нештата. За мене, најважно беше да знам што може да се направи со математиката и компјутерите

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×