Бранко Азески: Само зголемувањето на производството, извозот и инвестициите можат да донесат поголем економски раст
Објавено на од во ДЕЛОВНА 2018

Azeski-1Бранко Азески
претседател на Стопанската комора на Македонија

После исклучително економски тешка година, деловната заедница во 2018 година очекува создавање нормални услови на стопанисување на пазарот на стоки и услуги, непречено владеење на правото и отстранување на сите фактори што го нарушуваат нормалното функционирање на пазарниот начин на стопанисување. Приоритетите мора да бидат насочени кон зголемување и поддршка на производството, извозот, инвестициите, пристап до финансирање на компаниите, продуктивноста на работната сила преку континуирано унапредување на образовниот процес, како и зајакнување на конкурентноста на македонската економија за да се постигне поголем економски раст и развој.

Во таа насока, очекувањата се дека со јасно поставени и дополнително разработени критериуми ќе се операционализираат предвидените владини мерки за економски раст, за да истите ја постигнат целта за која се креирани. Но, дополнително на тоа, неопходно е да се отвори прашањето за натамошните перспективи и развој на одредени индустриски сектори, со што преку аргументирани стручни дебати ќе може да се моделира долгорочната стратегија за економски развој, а притоа имајќи ги во предвид потенцијалите на нашата економија. Само на тој начин, среднорочно гледано, може да се постигне повисока стапка на раст, која сигурно може да достигне и да надмине 5%.

Предвидувањата засега се дека во 2018 година ќе се оствари стапка на раст на БДП од 3,2%, и колку истите согласно остварувањата оваа година се чини дека се нереални, сепак не се и невозможни. Што поскоро почне поддршката за извозните компании, се зголеми обемот на инвестиции и во целост се реализираат планираните капитални инвестиции кои согласно Буџетот за 2018 година се поставени на 24.144 милиони денари или се зголемени за 3,2% во однос на 2017 година, неспорно е дека ќе се постигне поголема динамизираност на економскиот раст и развој.

 

На надворешен план, во 2018 година не помалку важно ќе биде натамошното релаксирање на економските односи меѓу земјите од Западен Балкан, кои ќе се реализираат преку Коморскиот инвестициски форум, како инструмент кој работи на поттикнување на економската соработка и е кохезионен фактор на политичкото и економското функционирање на Балканот, а кој директно ќе влијае и на поттик на македонската економија. На Самитот за Западен Балкан кој ќе се оддржува во Лондон кон средината на 2018 година, за очекување е почеток на реализација на локалните и регионалните иницијативи кои ја форсираат соработката и слободниот проток на стоки, услуги и работна сила. Од друга страна, македонската економија во наредниот период може да заживее и со оглед на тоа што европските аналитички и статистички организации бележат забрзан пораст на економијата во Европската Унија. Тоа значи дека подобрувањето на економските трендови во ЕУ, пред се на Германија за која германскиот Институт за економски истражувања ја зголеми значително економска прогноза за 2018 година на 2,6%, како  највисока стапка на раст од 2011 година, е добра вест и за Македонија со оглед на фактот дека тоа е економијата со која имаме најголема надворешно трговска размена.

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×