Бранко Роглиќ: Секој по дипломирањето мора да работи најмалку четири години во Хрватска, тоа не е социјализам
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Секој школуван Хрват би требало најмалку четири години да работи во Хрватска по завршувањето на школувањето, без разлика дали е средно училиште или колеџ, а потоа може да оди каде сака. Рече Бранко Роглиќ на панелот на Summer talk, организиран од Раифајфајзен банка.
grbg„Државата има инвестирано пари во овие луѓе, тие мора да се вратат. Некои се обиделе да го воведат, но брзо се пoклопени. Некои велат дека тоа е социјализам, но не е“, рече Роглиќ.
Тој ги истакна неколкуте конкурентни предности на Хрватска. Тоа се воглавно луѓето.
„Врз основа на тие предности треба да се развива економијата. Земјоделството е една од компаративните предности, дрвната индустрија, музиката, спортската индустрија. Имаме основи на кои можеме да ги развиваме. Но, ако сакаме да изградиме пет арени за 4,5 милиони луѓе, тоа е трагедија. Човекот кој има идеја денес треба да биде конкурентен за 500 милиони луѓе, а не 4,5 милиони – рече Роглиќ.
Мајкл Мјулер, извршен директор на Рајфајзен банка, во петокот рече дека очекува Агенцијата Фич да го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска. Тој истакна дека гледа оптимизам во економијата. Запрашан дали банките станаа пофлексибилни во кредитирањето на економијата, рече дека ризикот во Хрватска е намален.
„NPL значително се намали. Многу забави растот на нови лоши заеми. Минатогодишното портфолио ни е чисто. Банките треба да ги обезбедат кредитите, инвестираме пари на нашите клиенти и штедачи. Банките сега се многу отворени, особено во финансирањето на добри проекти“ рече Мулер.
Велимир Шонје рече дека инвестициската структура се променила.
„Она по што заостануваме зад ЕУ е тоа што во ЕУ инвестирањето во интелектуалната сопственост е 20%, а ние сме на 4%. Затоа немаме доволно продуктивен раст. Технолошки веќе не заостануваме, но ни недостига иновативност“,рече Шонје.
Зденко Луциќ, државен секретар на Министерството за економија, рече дека БДП расте за 19-от квартал по ред, што не е изненадување.
„Но, изненадување е колку изнесува растот. Ни се закануваат ли опасни свиоци? – секогаш ни се заканувале. Пад на приватните инвестиции? Треба да се разгледа структурата на овие инвестиции. Претприемачите сега инвестираат во луѓе и развој, што не е голема капитална инвестиција“, рече Луциќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×