Брегзит без договор би имал катастрофални последици за автоиндстријата
Објавено на од во Економија
Евентуален брегзит без договор би имал катастрофални последици врз водечките вропски производители на автомобили. Тие предупредуваат дека во случај на брегзит без договор врз автомобилите и минибусите ќе се воведат царини и такси според правилата на СТО што ќе ги чинат производителите и потрошувачите околу 5,7 милијарди евра.
car-sales„Брегзоит не е само британски проблем“, изјави Кристијан Пежо, претседател на француската организација на проиозводители на автомобили. Според него не само извозниците во Британија туку и производителите таму ќе бидат „неизбежно негативно погодени“.
„Само во Велика Британија цената на една минута запирање на производтсвото е 54.700 евра“, нагласуваат производителите.
Британската автомобилска индустрија е речиси во целост во сосптевност на странски фирми и е зависна од фабрики во сопственост на германски, француски и јапонски производители.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×