Брегзит без договор со ЕУ ќе наметне царини за увоз и извоз на британскиот пазар
Објавено на од во COVER STORY

Brexit European Union UK_ShutterstockОбединетото Кралство трет најголем трговски партнер на Македонија

Брегзит без договор со Европската Унија ќе го направи Обединетото Кралство да биде „трета земја“ кон Македонија, а тоа практично значи дека извозот и увозот на стоки меѓу двете земји ќе подлежи на плаќање на царина. Со тоа дополнително ќе се обремени трговската размена меѓу двете земји која минатата година надмина 660 милиони евра со што Обединетото Кралство стана трет најголем трговски партнер на Македонија. Засега, без оглед што Македонија не е членка на ЕУ, економските односи со Обединетото Кралство се регулирани преку Спогодбата за асоцијација и стабилизација што практично овозможува бесцаринска размена на стоки. Директорот на Царинската Управа, Ѓоко Танасоски, вели дека Обединетото Кралство ќе мора да ги регулира трговските односи со останатите земји преку нови договори за слободна трговија, вклучувајќи ја и Македонија, а двете земји веќе формирале работна група што работи на првична верзија на таков договор. Менаџерите на компаниите што имаат трговска размена со Обединетото Кралство, исто така коментираат дека воведувањето на царини и варирањето на вредноста на фунтата се најголемите ризици за трговската размена.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×