Брегзит на Тереза Меј е во хаос откако спикерот на Парламентот не дозволи трето гласање
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Излегувањето на Велика Британија од ЕУ, сепак ќе потрае
house speakerПланот на премиерката Тереза Мeј за Брегзит беше отфрлен со второто гласање во понеделникот, кога претседателот на парламентот пресуди дека не може да го стави договорот за излез од ЕУ на ново, трето гласање, освен ако не е повторно предложен во нова или суштински поинаква форма.
Во коментарите до кабинетот на Меј, претседателот Џон Беркоу рече дека владата не може да поднесе предлози за гласање во Парламентот, кои беа значително исти кои беа поразени два пати претходно, во јануари и минатата недела.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×