Брегзит веќе чини 800 милиони фунти неделно, вели економист на Банката на Англија
Објавено на од во Економија

Неизвесноста од Брегзит ја чини Велика Британија 40 милијарди фунти годишно. Компаниите не планираат инвестиции и проширувања.

bregzit

Брегзит веќе ја чинеше економијата на Велика Британија 40 милијарди фунти годишно – или  800 милиони фунти неделно – во периодот по референдумот за ЕУ во 2016 година, според економистот на Банката на Англија Јан Влиеге.

Тој проценува дека од гласањето, Велика Британија ја изгуби 2% од БДП “споредено со сценарио каде што нема значајни домашни економски настани” - што се изедначува со околу 80 милијарди фунти во текот на изминатите две години.

Загубите не се должат на какви било промени во трговските односи на Велика Британија со ЕУ, туку се “поврзани со очекувањата за идните промени и неизвесноста околу идните промени”, рече тој.

Компаниите реагираа до централната банка дека стравувањата од Брегзит ги погодија инвестициите, при што многумина ги намалуваат плановите за експанзија.

„Брексит несигурност тежи на девизниот курс, а со тоа и трошење домаќинство моќ, беше уште еден фактор во економскиот застој“, коментира Влиеге.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×