Брисел издвои 10 милијарди евра за еколошки технологии
Објавено на од во Економија

Обезбедените средства ќе бидат достапни во следните 10 години.

ek

Европската комисија објави дека обезбедува над 10 милијарди евра за развој на нови технологии со ниска употреба на јаглерод. Европското финансирање ќе покрие 60% од трошоците на проектот.

Комисијата очекува предлози за нови технологии во енергетски интензивни индустрии, како и за собирање, складирање и користење на обновливите извори на енергија.

Целта е ЕУ да ја задржи својата водечка улога во развојот на технологии за чиста енергија.

Предвидено е да се поддржи развојот на нови чисти технологии во областа на енергетиката, градежништвото, транспортот, индустријата и земјоделството.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×