Британија: интернетот да биде како водата и струјата
Објавено на од во Економија
Британската влада ќе се заложи интернетот да биде дефиниран како сервис кој треба да биде достапен за секого, како што е случај со водата и струјата, се вели во извештајот „Make or Break: The UK’s Digital Future“, известува Reuters.

Секојдневните активности поврзани со користењето на телефоните, односно купувањето преку интернет, ги зголемуваат потребите за поголема интеракција со технологијата.

Иако извештајот содржи само препораки, голем дел од експертите сметаат дека истиот ќе биде земен во предвид и ќе бидат преземени чекори во негово имплементирање.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×