Британија забрзува подготовки за брегзит без договор
Објавено на од во Политика
Велика Британија ги забрзува подготовките за брегзит без договор. Државата ќе биде подготвена за напуштање на Европската унија со или без договор на 31 октомври. Тоа го изјави денеска новиот министер за надворешни работи на Британија Доминик Раб.
brexitТој додаде дека „недемократскиот“ посебен механизам за Ирска треба да биде избришан од договорот.
„Сакаме добар договор со партнерите и пријателите од ЕУ, но тој треба да вклучува отфрлање на недемократскиот заштитен механизам, изјави тој за Би-Би-Си. – Тоа што дава како инструкции премиерот и прифаќа кабинетот, е забрзување на тие подготовки“, доаде Раб.
Министри коментира вчера дека владата претпоставува дека ЕУ нема да се согласи да го промени договорот за брегзит одобрен со поранешниот премиер Тереза Меј. Тие додадоа дека кабинетот ги интензивира подготовките за брегзит без договор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×