Британската дигитална банка Monzo е проценета на над 2 милијарди фунти
Објавено на од во Економија
Британската компанија за дигитално банкарство Мonzo собрала нови 113 милиони фунти инвестиции. На овој начин, компанијата е веќе проценета на над 2 милијарди фунти, само 8 месеци откако беше оценета како “еднорог” или фирма со пазарна вредност од над 1 милијарда долари, пишува Financial Times.
monzoИнвестицијата во Моnzo е управувана од Y Combinator, еден од најголемите акционери на Силиконската долина, чие портфолио vklu;uva компании како Dropbox и Aibrnb. Овој круг вклучува актуелни инвеститори во дигиталната банка, како што се Accel, Orange и Stripe.
Моnzo е основана во 2015 година. и е еден од главните играчи со најдобрите резултати, каде дигиталните понудувачи веќе се претвораат во реална конкуренција на традиционалните банки. Моnzo е лиценциран за банкарско работење, исто како и главниот конкурент, Revolut, – европски стартап, кој се проценува на 2,7 милијарди евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×