Британскиот технолошки стартап Revolut стапна во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Revolut доби одобрување за нивната апликација за европска банкарска лиценца во декември 2018 година и оттогаш се фокусираше на зајакнување на својата позиција на континентот, истовремено демонстрирајќи агресивна експанзија низ целиот свет.
Cards-revolutВо Бугарија започна со работа британскиот технолошки стартап Revolut. Компанијата обезбедува дигитална алтернатива на банките. Revolut нуди голем број на банкарски услуги, како припејд дебитна картичка, размена на валута и парични трансфери, како за повеќето од нив нема провизии (до одреден лимит), а девизните размени се вршат при далеку поповолен курс.
Во Бугарија компанијата има речиси 30 000 корисници, и секој ден тие се зголемуваат со по 100 нови. Целта на компанијата е да достигне 100 000 потрошувачи до крајот на годината, објави Едвард Цветанов, ИП менаџер на Revolut за Бугарија.
“Бугарија е атрактивен пазар за нас, бидејќи станува регионален најдобар центар, но сепак клиентите на локалната банка продолжуваат да плаќаат високи надоместоци за дневни услуги, како што се повлекување готовина и скапи банкарски трансфери кои се одземаат време. Revolut го пополни јазот помеѓу денешните потреби на клиентите и решенијата што ги нуди за секторот “, рече Ник Сторнски, основач и извршен директор на” Револут “.
Клиентите во Бугарија сега можат да го користат Revolut на бугарски јазик и можат да отвораат сметки во BGN. Во текот на следните неколку месеци, компанијата ќе обезбеди дополнителни услуги, вклучувајќи и платформа за тргување без провизија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×