Брнабиќ: Ако мора да избира, Србија ќе ја избере ЕУ, а не Русија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека нејзината земја, ако треба да избира помеѓу поблиски врски со Русија и членството во Европската унија, ќе се определи за второто.

„ЕУ е целта кон која одиме, тоа е јасно“, изјави Брнабиќ во интервју за Блумберг.

„Имаме емотивни врски со Русија, поради традицијата, културата, верата. Има многу луѓе во Србија кои Русија ја доживуваат како наш поголем брат и заштитник … Овие чувства не може да се занемарат, но нашиот стратешки пат е ЕУ“, вели Брнабиќ, која минатата недела ја презема должноста премиер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×