Бројот на милионери во Црна Гора расте
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Депозит од повеќе од еден милион евра во Црна Гора имаа 71 граѓанин на крајот на август, се вели во соопштението на Централната банка (ЦБЦГ).
доларс милинерМаксималниот износ на индивидуални депозити е 31,9 милиони – посочуваат од ЦБМ, додавајќи дека немаат податоци за занимањата на клиентите во банките.
- Вкупниот износ на десет најголеми депозити на граѓани во Црна Гора (резиденти и нерезиденти) е 88,2 милиони евра на крајот на август годинава, додека вкупната сума на десет најголеми депозити на одделни жители е 32,4 милиони евра – објави ЦБЦГ.
Според ЦБЦГ, бројот на милионери во Црна Гора од година во година се зголемува.
Во 2017 година имало 64 и една година порано 54. Во 2017 година, најголемиот депозит бил 63,3 милиони, на почетокот на годината 50,3 милиони и сега 31,9 милиони евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×