Бројот на патници на аеродромите пораснал за 27,9% од почетокот на годинава
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Од почетокот на 2016 година заклучно со месец февруари, од двата аеродрома во Скопје и Охрид превезени се вкупно 219 378 патници, што е за 27,9 % повеќе во споредба со истиот период од 2015 година кога бројот на превезени патници изнесувал 171 480 патници.

На аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, во периодот од јануари – февруеари 2016 година регистрирани се вкупно 211 696 патници што во споредба со истиот период од минатата година кога биле превезесни 168 388 патници, претставува зголемување од 25,7 %.

На аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид за периодот јануари-февруари 2016 година, превезени се 7682 патници, што претставува зголемување од 148,4 % во однос на истиот период лани.

Најзастапени дестинации според бројот на патници за периодот јануари-февруари се: Цирих 12,2 %, Истанбул 12 %, Малме 5,6 %, Базел 5.2 %, Лондон со 5.1 %.Виена 4,8 %,

 

One thought on “Бројот на патници на аеродромите пораснал за 27,9% од почетокот на годинава

  1. ke se zgolemi 600.000 iseleni makedonci ne se malku…a plus samo se falite deka sekoj den se novi destinacii…bravo ajde uste 600000 iljadarki da si odat od Mk da mu ja ostavime na gwujco rdjatada ja doprodade…..

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×