Брзата кинеска железница ќе ја направи Пиреја средишно пристаниште на Европа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

После потпишувањето на договорот за изградба на брза железница помеѓу Грција и Централна Европа , Кина се надева да го претвори грчкото пристаниште Пиреја во нов центар за трговија со континентот. Ова го тврди грчки Катимерини кој прави анализа на поврзаноста на големите кинески инфраструктурни вложувања во регионот.

Според грчкиот весник Белградскиот самит е свикан со цел да ги цементира плановите на Пекинг за нови транспортни врски кои ќе овозможат поголем извоз кон Европа.

Кинескиот бродски гигант Коско веќе се стекна со 35 годишна концесија на најголемото грчко и регионално пристаниште.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×