Буџетот порасна на 3,7 милијарди евра
Објавено на од во COVER STORY

50 euro banknote background close-upВладата догодина ќе потроши 8,6% повеќе пари отколку годинава

Вкупно 3,7 милијарди евра планираат да потрошат Владата и нејзините институции следната година што е 8,6% повеќе отколку предвидената сума за годинава. Според Предлог – Буџетот за 2019 година, приходите, пак, се очекува да изнесуваат 3,4 милијарди евра, што значи дека во државната каса ќе недостигаат 288 милиони евра што ќе се обезбедат со задолжување. Како удел во бруто домашниот производ, буџетскиот дефицит ќе се намали споредено со годинава, од 2,7% на 2,5%. Иако зголемени за 39% споредено со годинава, сепак од вкупниот Буџет само околу 11% ќе се потрошат на капитални инвестиции, што е всушност ист удел како и претходните години, додека останатите пари се планира да се потрошат за тековни потреби како што се платите во јавниот сектор, пензиите, набавка на стоки и услуги, социјални трансфери. Од клучните макроекономски индикатори, порастот на БДП е проектиран на 3,2% што е отприлика во линија со есенските проекции на релевантните меѓународни институции.Се очекува стапката на инфлација да е ниска и стабилна и за следната година е проектирана на 2%. Во 2019 година се очекува раст на номиналната нето плата за 4,5%, а стапката на невработеност да се намали на околу 20%.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×