Бугарија е во првите десет ЕУ за искористување на зелената енергија во транспортот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според индикаторот за “зелена енергија” во транспортот, Бугарија ги претекнува земјите како Германија, Данска и Белгија.

photo_verybig_195398

 

Бугарија е во првите десет земји во ЕУ по удел на енергија од обновливи извори, користена во транспортот, покажуваат податоците од анализа на Еуростат за заштита на животната средина од транспортниот сектор. Во Бугарија е околу 6% споредено со просекот на ЕУ од 7,6%.

Шведска е лидер во користењето на зелена енергија во транспортот со показател од речиси 40% енергија од обновливи извори во транспортниот сектор. Финска е на второто место со учество од 20% обновлива енергија во транспортот.

Проследено со Австрија и Франција со 9% удел на зелена енергија во транспортот. Петтата позиција е Португалија со 7%. На шеста и седма се Ирска и Бугарија со по околу 6% удел во користењето на енергија во транспортот од обновливи извори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×