Бугарија го анкетира бизнис секторот од каков кадар има потреба
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Со истражувањето испитаниците можат да посочат и очекувањата за потребните кадри со високо и средно образование за 3 до 5 години. 

Market analysis

Почна третата по ред и прва за 2019 година анкетна студија на потребите на работодавците од Агенцијата за вработување, како се апелира до претставниците на организации на работодавачи за повисока активност од страна на претпријатијата во анкетираните.

Работодавачите, како и кај предходните анкети, ќе имаат можност да пополнат онлајн анкетен формулар, во кој да посочат од какви специјалисти со средно и високо образование ќе имаат потреба, како и какви се нивните потреби за работници без посебни квалификации и директори поседуваат специфична способност .

Тие, исто така, ќе можат да идентификуваат кои вештини им се потребни најмногу во нивно право. Добиените резултати за потребите на бизнисот и администрацијата ќе претстави нивните потреби од работна сила во наредните 6 месеци.

Добиените  информации ќе се користи при одредување на приоритетите на регионалната и националната политика во сферата на образованието, обуката и промовирање на вработување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×