Бугарија има највисока берзанска цена на електричната енергија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
И после втората недела од април, Бугарската независна енергетска берза останува со повисоки цени од Романија, Унгарија и Србија.
struja-dalnovodПросечната вредност на трансакциите од изминатата недела е 58.37 евра за мегават базна енергија и се зголемува со 25% во однос на периодот од 1 до 7 април. Споредено со податоците за март, зголемувањето е со цели 65.8%.
Во другите земји во регионот, исто така има зголемување на тарифите, но тоа е многу помалку, бидејќи средните нивоа од март беа повисоки од бугарските, а сегашните се пониски. Така, ако од почетокот на април базна енергија во Бугарија се тргуваше за 51.62 евра / МВтч, во Романија нивоата беа 51.31 евра / МВтч, во Унгарија – 51.18 евра / МВтч, а во Србија трансакциите се склучуваа во просек за 49.85 евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×