Бугарија изгубила 30.000 медицински сестри во последните две години
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Bugarija healthБројот на медицински сестри во Бугарија во изминатите две години е намален за 30.000, покажуваат податоците на Асоцијацијата на професионални здравствени работници. Според нив, во моментот во Бугарија работат 26.000 медицински сестри, а речиси половина од нив се со пензиска и предпензиска возраст.

За последните 20 години ибројот на акушерки кои работат во Бугарија е преполовен.

Во вонболничката здравствена помош недостигаат 11.000 сестри, додека во болниците во Бугарија тој дефицит е близу три пати повисок.
Според стандардите на Светската здравствена организација за европскиот регион треба на секои 100.000 жители да има по 740 медицински сестри и акушерки.
Според податоците во Бугарија на секои 10.000 жители има по 485 медицински сестри.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×