Бугарија може да го усвои еврото во 2023 година
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Бугарија може да го усвои еврото до почетокот на 2023 година и Хрватска од 2024 година, под претпоставка дека и двете земји успешно ги исполнуваат критериумите за влез на ЕРМ II и пошироките критериумите за конвергенција.
Euro Currency GuidanceОва го објави Фич (Fitch) во извештајот за изгледите за воведување единствена европска валута во земјите од Централна и Источна Европа (ЦИЕ).
„Бугарија официјално го започна процесот на пристапување кон ЕРМ II во јули 2018 година и одлуката дали ќе биде примена треба да биде донесена до крајот на 2019 година“, се наведува во документот.
Другата земја што направи ваков чекор годинава е Хрватска, со очекувања дека може да влезе во т.н. „чекална“ до почетокот на 2024 година.
„Романија изрази интерес за пристапување во валутниот механизам, но сè уште не постави рок. Изгледите за усвојување на еврото во Унгарија, Полска и Чешка остануваат слаби заради недостаток на политичка подготвеност и во некои случаи со многу мала јавна поддршка за членство. во Еврозоната “, се вели во извештајот.
Што се однесува до Романија, властите во Букурешт сè уште не презеле акција за да започнат со процесот на влез во валутниот механизам. Сепак, кон крајот на минатата година по состанокот на романската Централна банка со парламентарните политички партии, стана јасно дека земјата може да го донесе еврото во рок од шест до осум години.
Во однос на другите три земји – Полска, Унгарија и Чешката Република, сè уште нема политичка волја да се започне со овој процес.
Оваа година, пресудата на Конзервативната партија во Полска цврсто рече дека тие кажале НЕ на еврото. Тогаш нејзиниот водач Јарослав Качински посочи дека Варшава ќе ја нашушти национаната валута кога „нивото на богатството во земјата ќе  се прибли до нивото на Германија“.
На крајот на минатата година, чешката влада, по препорака на локалното Министерство за финансии и централната банка, одби да определи датум за усвојување на единствената европска валута.
Од своја страна, на почетокот на оваа година, Унгарија потврди дека не брза да ги остави форинтите на сметка на еврото. Во февруари, во изјава, гувернерот на Народната банка на Унгарија посочи дека земјата ќе ја донесе единствената валута „во наредните децении“. Тој додаде дека ефектите од пристапувањето во Еврозоната треба дополнително да бидат истражени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×