Бугарија се’ поатрактивна за производство на авионски делови
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Во последните години, Бугарија полека и бавно се етаблира како преферирана дестинација на странски компании за производство на делови за автомобилската индустрија. Денес резултатите се импресивни – над 47.000 вработени во над 170 компании со годишен обрт од повеќе од 1,25 милијарди евра.
авиодромПроизводството на делови за автомобили учествува со повеќе од 5% од бруто домашниот производ во земјата, а секторот е пред растот на ИТ секторот, туризмот и металургијата. Податоците се од „Автомобилски кластер Бугарија“. За споредба, кога беше формиран кластерот пред шест години, секторот генерираше помалку од 1% од БДП, вработени беа помалку од 9000 а бројот на компании под 30.
Дали ќе започне развојот на секторот за производство на авијациски делови во Бугарија на овој начин, останува да се види. Досега, предвидувањата се за раст на нарачките. Најновиот извештај за индустријата од „Боинг“, поднесен на крајот на јули, покажува дека на авиокомпаниите ќе им требаат 42.700 авиони во текот на следните две децении. Ова е 3% повеќе од ланската прогноза. Според денешните цени, продажбата на толку многу авиони се проценува на 6,3 трилиони долари.
Бугарија се обидува да го најде своето место во оваа ниша. Германската компанија Луфтханза техник беше првата што ја отвори својата база на аеродромот за поправка на авиони пред десет години. Во пролетта 2016 година, американската авиокомпанија Вудвард Ак отвори работилница веднаш до аеродромот во Софија. Во септември оваа година во Тракиската економска зона ги отвори вратите компанијата Латекоер, француска компанија. Други компании се исто така заинтересирани за производство или обнова на авиони во Бугарија, според Министерството за економија.
Француска инвестиција за над 11 милиони евра
Француската групација Латекоер инвестира 11 милиони евра во своето претпријатие во близина на Пловдив.
Компанијата е лоцирана на 5000 кв.м. од кои 4000 кв.м. е производство, а остатокот е административен дел.
Фабриката ќе произведува компоненти за вратите на авионите „Ербас А320“ и „А330“, како и кабинети за авионика, но без каблите и електронската опрема.
Бугарската фабрика е дел од голем проект на француската компанија вреден вкупно 110 милиони евра и краен рок за завршување до крајот на 2020 година. “.
Останатите 55 милиони евра ги обезбеди Латекоер. Финансирањето на групата е за развој и имплементација на иновации во производството на врати, мрежи со оптички влакна, опремена опрема и видео системи на авиони.
Американска инвестиција за над 5 милиони евра
Првата компанија во нашата земја која работи како снабдувач на глобалната авио-индустрија е американскиот Вудворд. Една година подоцна, компанијата објави дека планира да го прошири производството со инвестиција од 9 милиони евра во текот на следните две години.
Бугарската фабрика произведува различни единици и компоненти поврзани со контролата на системот за гориво на авионите и контролата на погонските механизми, како што се крилјата, и делот од опашката.
Вудвард е јавно претпријатие основано во 1870 година од Амос Вудвард. Компанијата работи главно во две области – енергетски системи и делови на авиони. Компанијата вработува над 7.000 луѓе во 14 земји. Неговиот обрт надминува 2 милијарди долари. Неговите акции се тргуваат на берзата NASDAQ.
Повеќе инвеститори
И повеќе инвеститори се заинтересирани за производство на делови од авиони во Бугарија. Кон крајот на минатата година, Извршната агенција за мали и средни претпријатија објави дека француската компанија Trade Company Finances ја истражува Бугарија како место за претворање на патничките во карго-авиони за давање карго услуги. Компанијата работи со партнери од САД и избира од неколку земји од Југоисточна Европа за да го прошири својот бизнис во Европа.
На крајот на март годинава, Националната компанија за индустриски зони објави дека  ќе бидат понудени ојекти на француски инвеститор во авиоиндустријата, кој бара соодветни терени за производство во Бугарија. Името на компанијата не беше споменато.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×