Бугарија се подготвува за тестна 5g мрежата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Бугарија планира да изврши тест како може да се примени 5G мобилната технологија во Бугарија изјавил мобилниот оператор “Телеком” пред Комисијата за регулирање на комуникациите (КРС).
5gАко на компанијата се додели дозвола за користење дел од фреквенцискиот спектар во опсег 3.6 гигахерца (GHz), тестовите можат да започнат од јули, објави пред новинарите неговиот извршен директор Џејсон Кинг.
Плановите на Телекомот се да “одигра” различни, чисто кориснички ситуации, како би било можно колку може да е поблиски до вистинското користење на следната генерација мобилна мрежа, која се уште е во процес на развој и имплементација на глобално ниво.
Таквите може да се онлајн игри, забава, како слушање музика, гледање на видео, но и врзување преку мрежата за далечинско управување на електрични апарати и системи за безбедност – т.н. Интернет на нештата, објасни Кинг. Сепак, тој призна дека додека 5G мобилните уреди се’ уште не се на пазарот, тестовите ќе бидат пробни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×