Бугарскиот Las Vegas до Елин Пелин со нов сопственик
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Купувачот е бугарска компанија во сопственост на бизнисменот Мирослав Печев, цената сè уште не е позната
pic1Голф и спа комплексот “Света Софија” до Елин Пелин, кој требаше да биде средиште на голем забавен комплекс, познат како “Бугарскиот Лас Вегас”, има нов сопственик, откако странските инвеститори од “Булгарија дивелопмент холдингс” го продале имотот на бугарска компанија, во сопственост на бизнисменот Мирослав Печев.
Тековниот сопственик, „Булгарија дивелопмент холдингс“, од инвеститори во Хонг Конг, го купиле комплексот за голф во 2014-2015 година. Тоа се терени со површина од над 880 декари помеѓу селата Равнопол и Мусачево. Постои терен за голф, клубска зграда, спа комплекс, помошна зграда и тренинг терен. Азиските инвеститори навистина ги крунисаа големите планови – да изградат голем рекреативно-забавен комплекс околу голф терен со стекнување на уште 1.500 хектари државно и општинско земјиште во соседството. Успеаа само малку – тие купија 305 хектари од општината Елин Пелин, кои сега се продаваат.
Голф комплексот беше еден од клучните елементи за големиот проект познат како бугарскиот Лас Вегас. Во 2014 година, инвеститорската компанија доби сертификат за приоритетен инвестициски проект – највисока можна државна поддршка, а во 2017 година нејзиното траење е продолжено за две години – до август оваа година. Идејата беше да се изгради затворен аквапарк, хотели, казина, трговски центар, концертна сала и голем број други содржини. Планираната почетна инвестиција беше над 1 милијарда евра, а потоа порасна на 1,5 милијарди евра. Меѓутоа, со текот на годините, инвеститорот не го заврши и изгради комплексот како што беше планирано.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×