Чарли Мунгер: Плашете се’ кога демократијата мисли дека може да печати пари за да ги реши сите свои проблеми
Објавено на од во Економија

Заменик-претседателот на Беркшир Хатавеј, Чарли Мунгер, во понеделникот изјави дека политичките лидери во САД и Европа не треба да им помагаат на централните банки да ги намалат каматните стапки.

Berkshire Hathaway Inc.'s Charles Munger Hosts "A Morning With Charlie"“Многу се плашам од демократија која ќе добие идеја дека може само да печати пари за да ги реши сите проблеми. На крајот, знам дека нема да успее “, изјави долгогодишниот партнер за инвестирање на Ворен Бафет за интервјуто на CNBC Becky Quick. “Вие не треба да ги зголемите даноците, туку само да ги отпечатите”.

“На крајот, ако заврши со печатење премногу, ќе заврши како Венецуела”, додаде тој. Венецуела, која сега е во средината на економска и хуманитарна криза, се користи како предупредувачка приказна за социјализмот.

Мунгер додаде дека не сметал дека САД е близу до таква ситуација, но дека е опасно кога една демократија мисли дека може да печати пари за да ги реши сите свои проблеми.

Претседателот Доналд Трамп минатиот месец, во својот најголем напад врз Федералните резерви, побара централната банка да ги намали каматните стапки за еден процентен поен и да спроведе повеќе квантитативно олеснување на печатењето пари. Трамп изрази загриженост дека високите каматни стапки би можеле да му наштетат на економскиот раст под негово претседателство.

Повикот за намалување на стапките доаѓа и покрај уште една силна економска изведба во првиот квартал. БДП се зголеми на стабилни 3,2% откако многу економисти предвидуваат малку или никаков раст. Минатата недела, Банката на федерални резерви гласаше за одржување на каматните стапки.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×