Чепурин: Гасот за Европа мора да поминува преку Србија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Трасата за снабдување на Европа со природен гас ќе поминува преку Србија, откако по четири години ќе истече договорот за транспорт на овој енергенс преку Украина, најави рускиот амбасадор во Србија, Александар Чепурин

Ова следува откако пред неколку денови „Газпром“ изнесе цврст став дека природниот гас ќе го доставува исклучиво преку гасоводот „Северен тек“, односно преку Турција.

„Ние тргнуваме од тоа дека трасата за транспорт на гасот мора да помине преку територијата на Србија“, изјави Александар Чепурин, рускиот амбасадор во Белград.

Тој нагласи дека проектот е од исклучително значење не само за корисниците, туку и за земјите од Југозападна Европа и Европската Унија.

„Ако ги нема актуелните бирократски препреки, Русија е спремна да се започне со реализација на проектот“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×