Четирите игри на нерви кои можат да не’ втурнат во длабока рецесија
Објавено на од во Економија
Помеѓу политиката на Претседателот на Соединетите Американски Држави со Кина и Иран; затегнати односи меѓу британскиот премиер Борис nsонсон и парламентот и Европската унија; Најверојатно враќањето на Аргентина на популизмот – судбината на светската економија е на работ. Било кое од овие сценарија може да доведе до криза, пишува за Project Syndicate, Нуриел Рубини, NYU Stern School of Business, CEO на Roubini Macro Associates, поранешен висок економист во Советот на економски советници во Белата куќа. Работел за Меѓународниот монетарен фонд, Федералните резерви на САД и Светската банка.
сахВо класичната игра на нерви, двајца возачи возат еден спроти друг, а првиот што ќе се сврти е „губитник“. Ако никој од нив не го стори тоа, тие веројатно ќе умрат. Во минатото, се проучувале слични сценарија за да се проценат ризиците од судирот на големите сили.
Во случајот со кубанската ракетна криза (или Карибска криза, како што ја нарекуваат Русите), советските и американските лидери, на пример, се соочија со изборот да се губитници пред очите на другите или да создадат катастрофален судир. Секогаш е прашање дали може да се најде компромис за да се поштедат животите и имиџот на обете страни.
Во моментов има неколку гео-економски игри на нерви. Во секоја од овие, неуспехот да се постигне компромис ќе доведе до судир, што најверојатно ќе биде проследено со глобална рецесија и финансиска криза.
Првиот и најважниот натпревар е меѓу САД и Кина, кои се расправаат за трговијата и технологијата. Вториот е меѓу САД и Иран. Во Европа се зголемуваат тензиите меѓу британскиот премиер Борис Џонсон и Европската Унија околу Брегзит. Последна е Аргентина, која може да се судри со Меѓународниот монетарен фонд по победата на Алберто Фернандез.
Во првиот случај, потполна трговска, валутна, технолошка и студената војна меѓу САД и Кина дополнително ќе го потисне производството, трговија, потрошувачките и капиталните расходи, приближувајќи ги САД и другите светски економии во акутна криза.
Слично на тоа, воениот конфликт меѓу САД и Иран ќе лансира цени на нафтата за над 100 американски долари за барел, создавајќи стагфлација (рецесија во комбинација со зголемена инфлација). Ова, на крајот на краиштата, се случи во 1973 година за време на војната Јом Кипур; во 1979 година по иранската револуција и во 1990 година, кога Ирак го нападна Кувајт.
Сам по себе Brexit може и да не создаде глобална рецесија, но сигурно ќе предизвика една на Стариот континент, а подоцна ќе влијае и на другите економии. Распространетата перцепција е дека „тврд“ Brexit ќе доведе до акутна рецесија на Островот, но не и во Европа, бидејќи Велика Британија зависи од нејзината трговија повеќе отколку обратно. Ова е наивно. Еврозоната веќе страда од значителниот застој и е во фазата пред рецесија. Холандија, Белгија, Ирска и Германија – кои се близу до рецесија – се многу зависни од пазарот во Велика Британија.
Бидејќи расположението кон бизнисот во еврозоната е веќе минорно како резултат на трговските тензии меѓу САД и Кина, хаотичен Брегзит ќе биде последната капка.
Замислете илјадници камиони и автомобили што чекаат да ги комплетираат новите царински документи во Довер и Кале. Покрај тоа, европската рецесија ќе го поткопа глобалниот раст. И, дури може да доведе до нови валутни војни ако вредноста на еврото и фунтата падне премногу во однос на другите валути (особено во однос на американскиот долар).
Кризата во Аргентина може да има и глобални последици. Доколку Фернандез ја напушти програмата на Меѓународниот монетарен фонд од 57 милијарди американски долари, Аргентина би можела да ја оживее валутната криза и стандардно, како што се случи во 2001 година, ова ќе доведе до повлекување на капиталот од пазарите во развој, што може да создаде кризи кај должниците во Турција, Венецуела, Пакистан и Либан, што дополнително ќе ја комплицира ситуацијата за Индија, Јужна Африка, Кина, Бразил, Мексико и Еквадор.
И во двете сценарија, обете страни сакаат да го задржат својот имиџ непроменет.
Американскиот претседател Трамп сака договор со Кина за стабилизирање на економијата и на пазарите пред да биде реизбран во 2020 година; Неговиот кинески колега Си Ѕинпин исто така сака договорот да стави крај на забавувањето на „Поднебесната империја“. Но, никој од двајцата не сака да наведне глава затоа што тоа ќе ја поткопа нивната политичка моќ дома и ќе мора да предаде поголема моќ на опозициската страна.
Сепак, ако нема договор до крајот на годината, судирот станува возможен. Како што часовникот отчукува, лошиот излез станува поверојатен.
Слично на тоа, Трамп мислеше дека може да го притиска Иран со излегување од нуклеарниот договор и воведување санкции. Но, Иранците одговорија со засилување на регионалните провокации, знаејќи многу добро дека Трамп не може да си дозволи војна и скок на цената на нафтата.
Покрај тоа, Иран дури и не сака да започне разговори што ќе му дадат можност на Трамп да пука пред медиумските камери сè додека не се укинат дел од санкциите.
Додека двете држави одбиваат „да трепнат први“, ризикот од инцидент се зголемува.
Можеби инспириран од Трамп, Борис Џонсон во Лондон наивно верува дека може да ја искористи заканата од „тврд“ Брексит за да ја натера ЕУ да излезе со подобар договор.
Но, исправен пред „непријателскиот“ парламент, Џонсон игра две игри на нерви во исто време.
Во Аргентина, Фернандез вели дека ММФ е виновен за проблемите на земјата. Самата организација лесно може да предизвика финансиски колапс ако не ја ослободи следната транша од 5,4 милијарди американски долари. Но, ниту еден заемодавател не може да си ги затвори очите за долг од 57 милијарди американски долари.
Проблемот е во тоа што, додека компромисот се бара од двете страни за да ја смират тензијата, тактичката логика на играта на нерви го наградува безумното поведение.
Добрата вест е дека во сите четири случаи, двете страни сè уште зборуваат. Лошата работа е што договорот не изгледа особено близок и можен. Уште полошо, во миксот има огромни ега кои претпочитаат да се удираат повеќе отколку да се сметаат за кукавици. Така, судбината на светската економија се заснова на четири натпревари за кои не се знае како ќе завршат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×