ЧИТАЈТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ НА МАГАЗИНОТ КАПИТАЛ
Објавено на од во Сите вести
najava 993-2Во Фокус
Демократите на САД ја вратија
контролата над Конгресот.

Што се менува во САД?

 

Навигатор
На европската локомотива ѝ фалат 1,24 милиони работници.
За пет години осум пати зголемен бројот на македонски граѓани што заминале на работа во Германија

 

Cover story
Даночните реформи предизвикаа силни реакции во бизнис секторот
Стартува прогресивното оданочување

Став
Бизнисмените и академската фела со свои аргументи околу даночните реформи
Потребна е опсежна анализа и одложување

Интервју
Глигор Бишев, претседател на УО на Шпаркасе Банка
“Изминативе 10 години Шпаркасе Банка стана банка од доверба во Македонија“

Локална самоуправа
Презадолженоста на општините ќе ја плаќаме сите
Општините бараат повеќе пари од даноците за да бидат независни

Анализа
После неколкугодишна длабока криза
Домашната металургија покажува знаци на заживување

Светски бизнис и политика
Две години откако Трамп е на чело на САД
Американската економија цвета. Дали е сè така како што изгледа?

Светска економија
Сигналите за следната голема криза
Меѓу 2008 и 2018 глобалниот долг се зголемил од 210% до 250 % од светскиот БДП

Бизнис и технологија
Дигиталната валута слави 10 години
Биткоин – најголемиот финансиски феномен на нашето време

Претприемништво
Концептот на “lean startup“
Зошто треба да го ослободите својот стартап од вишокот “маснотии“?

Лидери
Питер Линч, инвеститор и филантроп
Зад секоја акција стои компанија.
Дознајте што прави таа компанија пред да инвестирате во неа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×