ЧИТАЈТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ НА МАГАЗИНОТ КАПИТАЛ
Објавено на од во Сите вести
najava 1006-2Stand by: Љупчо Зиков
Ние и НAТО!

 

Cover story
Растот на Македонската берза со двојно поголема стапка лани
Солидните дивиденди ги привлекоа инвести-торите во акции: може ли да се повтори добрата берзанска година и во 2019?

 

Интервју
Билал Суџубаши, главен извршен директор на Халкбанк АД Скопје
Искуството и знењето на Халк Банка ќе го пренесеме и на осигурителниот пазар

Анализа
Преминот на Македонија во втората фаза од Спогодбата со ЕУ
носи големи промени за граѓаните и бизнисот

Граѓаните и фирмите ќе можат да инвестираат во недвижности и
хартии од вредност, за сметки во странство ќе почекаме

Политика
Како да заживее Договорот од Преспа?
Владите во Скопје и во Атина да инвестираат во заеднички проекти

Настани
ПроКредит Банка покренува иницијатива за подигнување на
свесноста за електромобилност
Како компаниите може да придонесат за подобра животна средина

Компании и пазари
Недостигот на работна сила станувва најголем проблем
Дуалното образование – надеж во лажичка за македонскиот бизнис

Startup
Македонски стартап со амбиција да направи револуција во испораката на пратки
Она што е Uber во превозот, Kiimo сака да биде во т.н. urban delivery сегмент

Бизнис и технологија
Кои работни места се најранливи од автоматизацијата?
Голем дел од луѓето би можеле да станат “технолошки невработени

Менаџмент
Зошто мејлот од Илон Маск до неговите вработени во еден часот по полноќ
може да е погубен за „Тесла“

Третирајте ги вработените како луѓе, а не како лесно заменливи производи

Лидери
Хауард Шулц, основач на Starbucks
Верувај во своите соништа и сонувај за големи нешта.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×