ЧИТАЈТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ НА МАГАЗИНОТ КАПИТАЛ
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
najava 1012-2Во фокус
Власта и опозицијата ќе мора да се договорот за законот за јавното обвинителство
Иднината на СЈО услов за почнување на преговорите со ЕУ

 

Cover story
Профитабилноста на банките урива рекорди, достигна 136 милиони евра
Профитот на банките се зголеми 27,4% во услови кога економијата порасна само 2,7%

 

Интервју
Екатерина Захариева, министер за надворешни работи на Бугарија
Да погледнеме кон иднината наместо кон минатото

Анализа
Позитивни очекувања за инвестициите во земјава
Странските инвестиции годинава приближно до 800 милиони евра

Startup
Funderbeam, платформата за crowdfunding финансирање на стартапи од есен
треба да профункционира и на македонскиот пазар

Домашните компании со помош на Берзата ќе можат да приберат капитал од локални,
но и странски инвеститори од преку 100 земји

Интервју
Љупчо Георгиев, извршен директор на Мајкрософт – Македонија и претседател на Бордот на директори на Американската комора на Македонија (АмЧам)
Заштитата на интелектуалната сопственост е печат на правната држава

Фељтон:
Власи продолжение број 2
Што работеле и со што се занимавале Власите низ вековите?
Од памтивека посветени на работата, моќни и богати

Интервју
Д-р Душица Стевчевска – Србиноска, професор на Универзитет Американ Колеџ Скопје
Новата АССА акредитација на УАКС им го отвора домашниот и странскиот пазар
на нашите дипломци

In Memoriam
Ѓорги Јованов – Хермес
Замина бардот на македонското винарство

Лидери
Пабло Исла, главен извршен директор на Inditex
Во бизнисот може да се биде многу амбициозен и скромен во исто време

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×