ЧИТАЈТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ НА МАГАЗИНОТ КАПИТАЛ
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
najava 1050-2
Stand by: 
Љупчо Зиков
Што треба оваа држава да направи за повисок економски раст одржлив на долг рок

 

Cover story
Бум на македонските инвестициски фондови
За една година пораст на вкупниот имот за 36%,
а на приносите и до 34%

 

Анализа
Искуства на членките на НАТО врз економијата
Влезот во НАТО го зголемува економскиот раст за два процентни поени по пет години

Пазар на работна сила
Презентиран оперативниот план за вработување во 2020 година
Државата планира со 24 милиони евра да поттикне вработување на 12.000 луѓе

Анализа
Реализацијата на планираниот буџет е најголем предизвик
Што ќе се гради со 387 милиони евра за капитални инвестиции годинава?!

Политика
Приказната со Законот за јавно обвинителство стана пародија
Сите изненадени што криминалците не сакаат во затвор

Колумна
Академик Таки Фити
Феноменологијата на економијата на балони и опасноста од нова светска рецесија

Проект за локална и регионална конкурентност
Поддршка на развојот на апи – туризмот во земјата
Фузија на зелени дестинации, пчеларство и патување

Кариери
Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос
Аријана Коскарова од Creative Hub доби признание за жена – претприемач во финтек индустријата

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×