Credit Suisse банка “падна” на стрес тестот на Федералните Резерви
Објавено на од во Економија
Credit Suisse беше единствената банка на Wall Street, која не го помина годишниот стрес тест на Федералните резерви, во конкуренција од натпреварувачи – бидејќи од J.P. Morgan Chase добија одобрение од Централната банка на САД за зголемување на дивидендите и реоткупните акции.
credit-suisse-london-11Подружницата на Credit Suisse Банка во САД, инаку со седиште во Цирих треба да ги решат проблемите кои Банката на Федерални Резерви ги пронајдоа во процесот на планирање на капитал од 27 октомври, изјави Банката на Федерални Резерви. Особено, истакна Банката на Федерални Резерви – Credit Suisse покажа слабости во претпоставките направени од страна на банката за загуби во трговијата во сценарио на стрес. Credit Suisse треба да ја задржи својата капитална распределба на ниво од 2018 година додека не биде одобрена од Банката на Федерални Резерви.
Во овагодонешната верзија на годишниот извештај на регулаторот, 18 најголеми банкарски институции кои работат во САД морашаа да покажат дека тие можат да преживеат економската криза, додека ја задржуваат и способноста да ја дадат и да продолжат да плаќаат дивиденди. Тоа зависи од капиталот на банката, или разликата меѓу средствата и обврските, кој делува како заштита за да ги апсорбира загубите.
Акциите на банките се зголемија во петокот на берзата, со исклучок на “Credit Suisse”, кој се намали за 0,8%.
J.P. Morgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup и Wells Fargo пораснаa за повеќе од 1 %. Goldman Sachs и Bank of America пораснаа за повеќе од 2%.
Покрај Credit Suisse, секоја банка е овластена да го зголеми плаќањето на акционерите во рамките на плановите за капитал што ги доставиле.
Генерално, резултатите покажуваат дека банкарската индустрија е еластична состојба во споредба со длабочината на финансиската криза пред десет години, кога САД мораа да ги зачуваат кредиторите преку обемни државни субвенции. Индустријата ја зајакна строгоста за нивното планирање за најлошите сценарија и повеќе од двојно го зголеми капиталот кој мора да ги апсорбира загубите од околу 800 милијарди долари, соопшти ФЕД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×