Дали рецесијата доаѓа и ќе ја дочекаме ли подготвени?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

По серијата не толку охрабрувачки показатели за економскиот раст на поедини земји од ЕУ, но и од светот, како и некои статистики за пад на индустриското производство и извозот, можна глобална рецесија е се повеќе во фокусот на економските аналитичари.

Down-market-740x431

Италија потона во рецесија, а некои други големи европски економии, како што е Германија, покажуваат знаци на забавување, па се појави страв дека целата европска економија би можела да влезе во негативната фаза од економскиот циклус, што природно би оставило белег глобалната економија, која всушност сеуште не е целосно закрепната од последната криза.

Аналитичарот и деловниот консултант Хрвоје Сердаровиќ, за index.hr  вели: “Кога зборуваме за предвидување на рецесија, не можам да го игнорирам легендарниот коментар на мајорот Паула Самуелсон, кој во колоната” Њусвик “во 1966 година рече:

“Со цел да се докаже дека Вол Стрит е прв показател за промените што ќе се забележат само во БНП (бруто национален производ), коментаторите наведуваат економски студии во кои се наведува дека пазарни неуспеси предвидуваат четири од последните пет рецесии. Ова е потценување. Вол Стрит индекси предвидува девет од последните пет рецесии!

Хрватска само оваа година ќе го достигне нивото од БДП во 2008 година. Имаме мала и отворена економија, чувствителна на надворешни нерамнотежи. За да направи нешто сериозно на светско ниво, тој предложи т.н. кредитна криза на почетокот на јули 2007 година веќе беше сигнал дека моделот на раст беше исцрпен. Дури и појавувањето на кризата во есента 2008 година не помогна да станеме свесни за тоа, бидејќи инвестиравме во асфалт и тула, било како држава или како поединци и семејства “, вели Сердарушиќ.

Иако јавниот долг се стабилизира и паѓа кога се гледа како процент од БДП, Сердарушиќ, говорејќи за Хрватска, смета дека тоа не е доволно, но сега јавната свест за трошењето јавни пари е значително повисока од пред десетина години.

„Но, за среќа, јавноста сега е почувствителна и потешко да ја продаде приказната за националното богатство, особено кога се гледа дека јавните пари лесно се трошат. Најдобар пример се многу високите субвенции и грантови во т.н. стратешки и всушност непрофитни сектори. Ние само гледаме во отфрлањето на една приказна која не беше исправна, и сега треба повторно да инвестираме пари во црна кутија. Треба да бидеме поодредени и да не дозволиме политичарите да трошат толку лесно без јасни критериуми: на кого, зошто и под кои услови повторно треба да се откажеме од јавните пари што се собираат од премногу високи даноци “, вели Сердарушиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×