Данас: Свето Јаневски ја напушти БИП затоа што власта не му дава да гради стамбен комплекс
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Додека Светозар Јаневски тврди дека причината за неговото повлекувањето од белградската пиварница БИП, е поради тоа што пиварницата не прави профит, Danas.rs објавува дека до тоа дошло поради тоа што македонскиот бизнисмен е незадоволен што српските власти не му одобриле да гради стамбено-деловен компленс на местото на фабриката.

бип„Причината за повлекувањето од BIP е многу едноставен и не постои “поголема приказна.” Пиварата не прави профит и затоа М6 Еден SRB гопрекина закупот. Инаку, не си одиме од Србија, и ќе продолжиме да работиме на пазарот е само надвор од BIP – стои во изјавата на  Светозар Јаневски, цитирана од Danas.rs, додавајќи дека нема притисок на М6 Еден SRB, и дека таквите шпекулации не се точни.

Во својот текст, Danas.rs се повикува на свои добро информирани извори, кои, како што пишува порталот, сакаат да останат анонимни, велејќи дека Јаневски „беше незадоволен дека сегашната влада на Србија не сака да дозволи на местото на сегашниот BIP да се изгради станбен и деловен простор.

„Во областа каде што сега се наоѓа BIP, урбанистичките планови на градот предвидуваат преместување на фабриката со цел да се ослободи местото за поатрактивни содржини. Се претпоставува дека Јаневски го изнајми БИП токму поради тоа што сака да изгради комерцијални содржини, односно станбен и деловен простор во таа област, и се надеваше дека ќе има предност како закупец. Во исто време, Јаневски сакаше да изгради пиварница во Остружница. Имајќи предвид дека со властите во Србија не е постигнат договор за Јаневски да биде оној кој ќе гради станбен и деловен комплекс на Мостарската клучка, М6 Едем SRB одлучи да се повлече од БИП – стои во пренесената изјава на соговорникот на Danas.rs.

Според државниот секретар во Министерството за економија Драган Стевановиќ, БИП засега нема да биде затворен, а Агенцијата за лиценцирање на стечајни управници, која управува со банкротот на БИП, веќе подготви новапонуда за заинтересираните страни. Стевановиќ рече дека досега нема проблеми со закупците и дека тие ги гарантираат своите сметки и редовно ги подмитуваат.

- Што можам да кажам за причините за напуштањето? Би било добро да се најде нов партнер што е можно поскоро со цел да се продолжи со производството – рече Стевановиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×