Данска: Меркел направи лоша проценка и ја потцени бегалската криза
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според данскиот министер за надворешни работи Кристиан Јенсен,  германската канцеларка Ангела Меркел ја потценила бегалската криза и дека не проценила добро колку бегалци ќе пристигнат во нејзината земја поради претходната политика на отворени врати.

„Мислам дека Меркел е изненадена од бројката бегалци што доаѓа во Германија. Таа мислеше дека кризата ќе исчезне туку-така. Нејзе ја обвинуваат дека испрати покана до сите бегалци во светот во која вели, Ве молам дојдете во Германија, вие сте добредојдени овде, за вас имаме куќа и работа и овде навистина е прекрасно да себиде“, додава Јенсен.

Меркел е под силен политички притисок дома да заврши со политиката на добредојде за бегалците откако само лани во германија пристигнаа милион бегалци, од Сирија и од Авганистан.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×