Давутоглу ги обвини сириските Курди за нападот во Анкара
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ги обвини сириските Курди за нападот во Анкара во кој загинаа 28 луѓе. Според него извршители се вооружените одреди на YPG (Народни заштитни единици) на сириската курдска партија Демократски сојуз.

Тие, како што рече Давутоглу, дејствувале во соработка со терористи во Турција од Курдската работничка партија.

Претходно денеска, високопозициониран командант на ПКК изјави дека не знае кој стои зад нападот врз армиските автобуси во Анкара, но оти тоа би можело да е освета за „колежот во Курдистан“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×