Дебата за јазот во платите на мажите и жените
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
По повод Денот на еднаква плата за мажите и жените, Центарот за истражување и креирање политики организира дебата на тема „18% помалку вредни: јазот во платите на мажите и жените“.
cprmНа дебатата ќе се дискутира за јазот во платите меѓу мажите и жените кој во земјава изнесува 18 отсто, за алатките за евалуација на вредноста на трудот и воопшто за родовата дискриминација на работното место.
На дебатата ќе говорат Емил Крстановски, национален координатор во Канцеларијата на Меѓународната организација на трудот во Скопје, Никица Мојсоска-Блажевски, извршен директор на Македонија 2025, Маре Анчева, генерален секретар на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство и Дона Димов Марковска, проектен менаџер во Организацијата на работодавачи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×