Дејдид Карп: ВИЗИЈАТА МОРА ПОСТОЈАНО ДА СЕ ПОВТОРУВА И СПОДЕЛУВА СО ТИМОТ
Објавено на од во ЛИДЕРИ

David-Karp WEB

Дејвид Карп, основач на Tumblr

Дејвид Карп е американски претприемач и развивач на интернет страници, а најпознат е како основач и поранешен извршен директор на блог-платформата Tumblr, која денес има речиси 500 милиони корисници.
Кога Карп го основал стартапот Tumblr во 2007 година имал само 20 години, а неколку години подоцна Yahoo за неговата платформа плати 1,1 милијарда долари. Тоа и не е така лош резултат за еден млад човек кој го напуштил средното образование за сметка на домашното образование.
Пред да го основа Tumblr, Карп работел за повеќе компании.

 

 

Претприемач е некој кој има визија за нешто да создаде и изгради.

Има многу богати луѓе во светот. Но, има многу малку луѓе кои имаат привилегија да иновираат работи кои ќе бидат користени од милијарди луѓе.

Најголемата лекција е важноста од постојано повторување на мисијата. Тоа значи да го собетете тимот секоја недела и да разговарате за проектите, прогресот и визијата.

Добрите производи се создадени од луѓе кои сакаат и самите да ги користат.

Идејата со Tumblr беше и се уште е да развиеме перфектна платформа на која секој ќе може најдобро да се изрази себеси.

Сакам да изградам нешто со кое што би бил среќен да бидам преокупиран и по 10 години од сега.

Не сме мотивирани од парите, туку од работите кои ги градиме.

Сите големи компании доаѓаат до точка кога ги губат движечката сила и фокусот. Луѓето на врвот размислуваат за други работи, а луѓето кои се долу и во средината не се на вистинското место во компанијата за да направат било што за да го одржат тимот фокусиран. Не можам ни да замислам да бидам во средина во која не ги познавам луѓето со кои работам.

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×