Декарбонизација на тешките индустрии во Европа до 2050 година, индустријата ќе претрпи големи промени
Објавено на од во Економија
Претставниците на индустријата, регионалните експерти, академици и претставници на ЕУ го одржаа првиот јавен состанок на истражувачката група: “Инфраструктурните потреби на индустриска трансформација на ЕУ кон длабока декарбонизација”.
BatterseaИницијативата има за цел да идентификува која инфраструктура ќе биде потребна за да се исполнат потребите за енергија и да се намали интензитетот на јаглеродот и водород во индустриските области.
Оваа почетна работилница се одржа во Европскиот институт за иновации и технологија (ЕИТ), како дел од активностите на водечката програма за реиндустријализација на ЕИТ, која ги поддржува напорите за транзиција на високо-емитувачките региони кон нискојаглеродни иновациски жариштата. Студијата ја спроведува Вупертал институтот за клима животна средина и енергетика (WI), со поддршка на Европската климатска фондација (ECF).
Меѓу другото - постигнат е договор за неколку жаришта (регионите со висок степен на емитување на штетни гасови, каде што има потреба од технологија за декарбонизација) за спроведување првично истражување за потребите на овие региони.
Понатамошните работилници за дополнително вклучување на заинтересираните страни и усовршување на пристапот, што ќе доведе до финален извештај кој ќе биде објавен до крајот на годината.
Планираниот извештај ќе ја објасни инфраструктурата што ќе биде распоредена на регионално ниво за да ја трансформира индустријата и да помогне во постигнувањето на целокупната цел за вкупна декарбонизација до 2050 година, како што е утврдено во Парискиот договор.
Инвестирање во инфраструктура за да се исполнат климатските цели
Учесниците се согласија дека транзицијата кон индустријата во Европа ќе бара огромен напор за електрификација, како што беше потенцирано од главниот говорник Седрик Филибер, аналитичар за енергија и климатски промени во Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), кој истакна дека најновите проекции на ИЕА се фокусираат повеќе на електрификација и помалку на технологија за прибирање и складирање на јаглерод (CCS).
Неговата презентација исто така ги објаснува водородните и обновливите извори на енергија, како и потенцијалот за комбинирање на биомасата и водородот.
Френк Мертен, кој ја предводи истражувачката група на Институтот Вупертал за системи и инфраструктури, ја потсети публиката за важноста на работата на групата, бидејќи инфраструктурните инвестиции за CCS и за електрификација ќе треба да започнат сега, за да има шанса да стигнат до целта зацртана во Париз. Целта на декарбонизацијата на договорот е 2050 година, поради должината на индустриските циклуси.
Идентификување клучни области
Специфични индустриски региони со високи концентрации на индустрии како челичната, хемиската и индустријата за производство на цемент беа идентификувани и илустрирани од Клеменс Шнајдер, експерт за високото образование на Институтот Вупертал. Меѓу нив е и триаголникот формиран од Антверпен, Ротердам и Келн, кој зафаќа 40% од европската петрохемиска индустрија, а која индустрија пак, според некои истраќувања, ја претставува најголема концентрација на тешки индустриски постројки.
Други споменати региони се Прованс-Алпи-Азурен Брег (ПАЦА) во Франција и Мидлендс во Обединетото Кралство, како и регионот за рударство, вклучувајќи ја јужниот дел на Полска и северните региони на Чешка, каде што се наоѓаат неколку погони за производство на челик.
Учесниците на работилницата истакнаа дека поединечните региони веројатно ќе сакаат да  повеќе време за адаптирање на употребата на обновливи извори на енергија (ОИЕ) или CCS, во зависност од нивните локални услови.
Од суштинско значење е, “Инфраструктурните потреби на индустриската трансформација на ЕУ кон длабока декарбонизација” да се вклопи во поглобални напори за транзиција, сумирани од Ада Мармион, раководител на проектот за реиндустриализација.
“Оваа важна студија за потребите на инфраструктурата за индустриската декарбонизација е, всушност, парче од поголема загатка. Ние во EIT Climate-KIC, исто така, ги разгледуваме инвестиционите аспекти за да ја направиме оваа нова инфраструктура реалност. Ние, исто така, го земаме предвид и социјалното влијание и влијание врз вработувањето и последиците за идните генерации. “

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×