Делови за електрични возила на Мерцедес ќе се произведуваат во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Бугарија нема да заостане од електричната револуција што ја зафаќа глобалната автомобилска индустрија. Новата фабрика на германскиот гигант VOSS Automotive, во Бугарија ќе произведува компоненти за електричните возила „Мерцедес“. Исто така, произведува делови за други гиганти како Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Ford и BMW.
Power supply connect to electric vehicle for charge to the battery. Charging technology industry transport which are the futuristic of the Automobile. EV fuel Plug in hybrid car.Новата фабрика на гигантот се наоѓа во близина на селото Баховица, во близина на Ловеч.
Компанијата изнајмила 15.000 квадратни метри за период од 10 години. Досегашните капитални инвестиции во опрема достигнуваат 15 милиони евра, бројка што значително ќе се зголеми, изјави  извршниот директор за Бугарија, Роланд Вајс.
Треба да се инсталираат уште две производни линии.
VOSS, кој има повеќе од 6.000 вработени ширум светот, веќе создаде 120 високо квалификувани работни места во селото Баховица, а вработените добија обука во погоните на компанијата во странство.
Заедно со проширувањето на производството, ќе бидат ангажирани повеќе од 800 вработени. Целта на компанијата е да достигне 1.000 до крајот на 2021 година. „Фабриката ќе расте многу, многу брзо“, рече д-р Томас Ротич, извршен директор на групата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×