Денеска ќе се одржи церемонијата за затворање на Хашкиот трибунал
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Церемонијата за затворање на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија ќе биде одржана денеска, а Хашкиот трибунал, основан 1993 година од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации, од 1 јануари и официјално ќе престане да постои.

Трибуналот престана да работи на 30 ноември, а неговата работа ја презеде Механизмот за меѓународни кривични судови, што ќе ги заврши преостанатите жалбени постапки.

Во тек на над 24 години работа, Трибуналот во Хаг процесираше 161 обвинет, од кои над половина беа Срби, воглавно од највисок политички и воен ранг во Србија и во Република Српска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×