Денеска се очекува одлуката на судот за побараниот притвор од СЈО за Груевски
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Денеска Основниот суд Скопје 1 треба да ја соопшти својата одлука дали ќе биде изречена мерката притвор што ја побара Специјалното јавно обвинителство за поранешниот премиер Никола Груевски, за ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, за Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

Судот по поднесените обвиненија од СЈО не прифати ниту едно од барањата за притвор, а одземен им е пасошот на 29 обвинети, во рамки на мерките на претпазливост.

Меѓу оние кои останаа без пасоши и имаат обврска еднаш неделно да се јавуваат во судот, се поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, поранешната министерката, Елизабета Канческа Милевска, градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, и поранешниот шеф на петтата управа при УБК, Горан Грујевски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×