Џафери ги доставил до пратениците барањата на Министерството и ЗЕЛС за надминување на состојбата со неодржувањето на локалните избори
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Mинистерот за локална самоуправа и Заедницата на единиците на локалната самоуправа, до Собранието на Република Македонија, односно до неговиот претседател, Талат Џафери, доставиле барања Парламентот да најде решение за надминување на состојбата поради неодржувањето на локалните избори, во кои се укажува на проблемите што ќе настанат во оваа ситуација.

Џафери барањата ги доставил до пратениците, наведувајќи дека „ова прашање бара итно усогласување на сите парламентарни политички партии во однос на потребните измени во Изборниот законик, но и на сите други активности кои се однесуваат на постапката утврдена во Деловникот на Собранието, како во однос на основање на сите работни тела во Собранието така и во однос на постапката за разгледување и донесување на законите“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×