Џеф Безос: Потрошувачот е секогаш на прво место
Објавено на од во луѓе и компании
BezosНајголемиот он-лајн продавач Амазон е основан пред околу 20 години. На почетокот се продавале само книги, а денес буквално се. Џеф Безос, основач и извршен директор на Амазон, за овие години успеа да изгради компанија со пазарна капитализација од над 200 милијарди долари исклучително со неговиот паметен и иновативен начин на размислување. Еве некои од неговите размислувања за повеќе области од животот кои можат да ви помогнат да го подобрите управувањето со бизнисот:

 

Компаниите не треба да бидат зависни од сјајот. Затоа што се што сјае кратко трае.
.

Оскудноста ја поттикнува иновацијата, како и секоја друга ограниченост. Еден од начините да излезете од тесната кутија и да измислите начин како да излезе.
.

Ако конкуренцијата е вашиот мотиватор во бизнисот, тогаш треба да чекате да се појави конкурент за да ги подобрите работите. Кога сте ориентирани кон потрошувачите, тоа ви дозволува да бидете пионер во многу работи.

Ако никогаш не сакате да бидете критикувани, тогаш не правете ништо ново”.
..

“Животот е премногу краток за да се дружите со луѓе од кои не можете ништо да научите”..
. .
“Потрошувачот е секогаш на прво место. Иновирај. И биди трпелив. Овие три идеи се најважните причини за нашиот успех”.

.“Сите бизнис мора да биде засекогаш млад. Ако вашиот потрошувачки таргет старее и вие со него, тогаш ќе пропаднете”.

“Во стариот свет, посветувате 30% од вашето време за градење одлична услуга, а 70% од времето на дигање врева за тоа. Во новиот свет, тоа е обратно”.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×